Co je to black hat SEO a jak vám může uškodit?

6. 4. 2012

Black hat SEO je pojem označující nedodržování pravidel stanovených vyhledávači při optimalizaci webových stránek. Na co si dát pozor?

O hats (česky kloboucích) se v SEO hovoří ve třech barevných odstínech - black, gray a white. Řada SEO optimalizátorů se nesnaží vylepšovat samotné webové stránky, pracovat na unikátním obsahu a budovat zpětné odkazy. Místo toho se pokouší vyhledávače obelstít a získat návštěvnost porušováním pravidel. Právě tomuto postupu se říká black hat SEO.

Upozornění na nepovolené praktiky najdete v nápovědě Googlu.

Jaká pravidla SEO se obvykle porušují? 

  • nadměrná výměna odkazů - odkazy mezi weby v patičkách (spodní část stránek), pomocí odkazových lišt, stránek s desítkami odkazů
  • nákup odkazů - Google penalizuje nákup a prodej odkazů, který slouží pouze zvyšování PageRanku (hodnoty) stránek, reklamní odkazy nakupovat můžete, ale musí být jako reklama označeny
  • skrytý text - text, který nevidí běžný uživatel a který obsahuje klíčová slova, na která má být stránka vysoko ve výsledcích hledání. Veškerý text na webu by měl vidět uživatel!
  • doorway stránky - jedná se o stránky, které jsou pomocí javascriptu přesměrovány na jinou webovou adresu. Obvykle obsahují mnoho klíčových slov a díky vysokým pozicím ve výsledcích hledání přivádí cílové stránce vysokou návštěvnost
  • tapetování klíčovými slovy - stránka je přeplněna opakujícími se klíčovými slovy, typickým znakem je obtížná čtivost stránky běžným uživatelem.
  • duplicitní obsah - Google může penalizovat stejný obsah na jednom webu, nebo na více doménách

Co riskujete při porušování pravidel SEO?

Pokud robot vyhledávače, jeho pracovníci přijdou na použití nepovolených praktik, mohou vaše webové stránky penalizovat. Nejvyšším trestem je vyřazení z databáte vyhledávače. To může být zejména pro e-shopy likvidační. A pozor! Na používání zakázaných metod může vyhledávač upozornit i vaše konkurence.

A že to s penalizací myslí Google vážně, dokazuje nedávná penalizace oficiálních stránek prohlížeče Google Chrome za nákup zpětných odkazů.

Jak na white hat SEO?

Opakem nepovolených black hat metod je tzv. white hat SEO, tedy SEO podle pravidel. Ty správné metody lze shrnout do několika pravidel:

  • vytvářejte informačně unikátní a zajímavý obsah
  • vytvářejte stránky pro uživatele, ne pro vyhledávače (co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledávače)
  • vyvarujte se přílišných výměn, nákupu a prodeji odkazů
  • black hat SEO techniky mohou nějakou dobu fungovat, vy ale budujete web na delší dobu

Pokud vyžadujete pro svůj web správně vedené SEO, kontaktujte nás.